S Heleno Koder po Ljubljani njene mladosti
Maja Čakarić, Helena Koder, Klara Škrinjar. Foto: Erika Marolt/Slovanska knjižnica
V pogovoru, ki je bil del cikla Ljubljana moje mladosti, se je slovenska scenaristka in režiserka Helena Koder spominjala svojega življenja, odraščanja, svojih sopotnikov in dela. Rojena leta 1937 v Kamniku, je pripovedovala o svojem otroštvu, zaznamovanem z vojno, a tudi s povojno skromnostjo.
Ljubljana je bila zanjo pomembna, čeprav nekoliko oddaljena destinacija. V mesto je prihajala z vlakom na obiske, oglede predstav ali k zobozdravniku. Tesneje se je z Ljubljano povezala med študijem romanistike. Že v tem času je začela tudi delati, tako da tistega “pravega” študentskega življenja niti ni dosti okusila. Zaposlila se je na TV Ljubljana, kjer je najprej delala kot napovedovalka in voditeljica, nato pa je bila novinarka in (so)avtorica ter režiserka dokumentarnih filmov.
Podpisala se je pod približno 50 dokumentarcev. V mnogih je obravnavala prav Ljubljano in njene prebivalce. Razlogi so bili po njenem pripovedovanju povsem praktični, saj so bili stroški produkcije nižji, če se je snemalo takorekoč na domačem pragu. V dokumentarnem filmu Ljubljana je moje mesto zdaj (1975) je, denimo, obravnavala težke razmere delavcev migrantov v barakarskih naseljih.
Ljubljana ji je zlezla pod kožo predvsem zaradi osebne zgodovine, ko se je preselila k možu in njegovi družini na Križevniško ulico. Danes je to barvita in kulturno ter družabno bogata ulica, takrat pa je bila spregledana in neurejena - med hišami je bila le steptana zemlja. A prav dosti drugače v povojnem času ni bilo niti drugje v starem mestnem jedru.
Sama si svojega življenja ni dosti začrtala vnaprej, raje je plavala s tokom. Helena Koder je v pogovoru premišljevala tudi o razlikah med preteklostjo in sedanjostjo – o večji skromnosti, drugačnem dojemanju kulture (bolj zbrano, manj informacijskega šuma) in tudi pomembni vlogi staršev pri izobraževanju. Kot najdragocenejšo popotnico iz mladosti pa je izpostavila materin nasvet: "Tistega, kar je v tebi, ti ne more nihče vzeti."
Življenjepis Helene Koder si lahko preberete na portalu Obrazi slovenskih pokrajin.
V tretjem ciklu Ljubljana moje mladosti sva Maja in Klara gostili pisatelja, prevajalca in urednika Aleša Bergerja (4. februar), mladinskega pisatelja Slavka Pregla (4. marec) ter režiserko in scenaristko Heleno Koder (1. april).
Prisluhnete pa lahko tudi minulim epizodam:


