Dan Podjed

 

#030

Antropolog, ki dela selfije. Raziskuje naša življenja z njimi in družbo, ki je na pragu digitalnega totalitarizma.


 
Dan Podjed. Foto: Matej Povše

Dan Podjed. Foto: Matej Povše

 

Pred pogovorom z Danom Podjedom sva svoje oči poslali na misijo. In z njimi poskušali ugotoviti, kakšne sledove puščamo v digitalnem svetu. Pa stvari, vsaj kar zadeva neposredno Dana, nisva prišli čisto do dna: dobili sva vtis, kot da uživa med ustvarjanjem in objavljanjem selfijev in da mu pozornost paše, po drugi strani pa se občasno tudi odvaja od družbenih omrežij in to kar resno …

Antropolog, znanstveni sodelavec Inštituta za slovensko narodopisje ZRC SAZU, je letos objavil knjigo Videni. In še na kupe selfijev.

»V bistvu tovrstno razkazovanje znanstvenikom, vsaj večini, prej škodi kot koristi, saj izpademo še bolj neresni. Že tako ali tako se ukvarjam s temami, za katere si marsikdo misli, da niso resna znanost. Ukvarjam se z Donaldom Trumpom, slovenskim predsednikom, Kim Kardashian, Paris Hilton, Damjanom Murkom in drugimi tovrstnimi fenomeni. In potem še delam selfije in objavljam po facebooku,« o svojem delu razmišlja Dan.

Lahkotne teme, bi marsikdo pomislil. A v svoji biti ne tako zelo.

Sploh, ko ugotoviš, kako radovedni so vsi okoli tebe: tista zanimiva gigantska tehnološka podjetja, ki se tako rada dobrikajo z vseh strani, in vlade, ki si želijo »bolj pokornih državljanov, boljših uporabnikov, boljših kupcev. Ljudi, ki delajo manj problemov drugim in družbi. Kako lahko to dosežemo? Najbolj uspešen pristop je digitalni totalitarizem,« razloži Dan. Ta je že doma na Kitajskem, mogoče pa tudi v Sloveniji …

Več o tem v podkastu.

Pridružil se nam je tudi Danov prijatelj Gregor Stamejčič - Grizli.


Vsebina je nastala v okviru projekta, ki ga vodi Oštro in podpira Ministrstvo za kulturo.