Špela Vintar

 

#070

Profesorica prevajalstva, ki preučuje upravljanje jezikovnih virov, luščenje terminologije in prevajalske tehnologije. Ja, med njimi je tudi umetna inteligenca.


 

Špela Vintar. Foto: Matej Povše

 

Špela Vintar se s sprego tehnologije in prevajanja ukvarja že dobri dve desetletji. Prav v zadnjem času še posebej skrbno bedi nad interdisciplinarnim magistrskim programom Digitalno jezikoslovje. Posadila je seme zanj in zdaj raste že drugo študijsko leto.

Najbrž je že iz tega razvidno, zakaj ji kolegi pravijo kar Ronaldo terminologije.

Špela je namreč študiju angleščine in nemščine ter prevajanja primešala še prevajalske tehnologije, diplomirala iz računalniško podprtega prevajanja, zatem odšla v tujino, kjer je delovala na nemškem institutu za umetno inteligenco, in pri nas opravila doktorat o uporabi vzporednih korpusov za računalniško podprto ustvarjanje dvojezičnih terminoloških virov.

Za seboj ima ogromno zanimivih in pomembnih projektov. Med drugim je gradila tudi prvi korpus slovenskega znakovnega jezika, torej, jezika, ki ga uporablja gluha skupnost. V njem je sodelovala tudi Marjetka Kulovec, ki je pod Špelinim mentorstvom doktorirala in s tem postala prva gluha doktorica znanosti v Sloveniji.

Špela kljub silnemu napredku umetne inteligence verjame, da ukvarjanje z jeziki in učenje tujih jezikov ne bo kar izginilo, saj so to človeške dejavnosti, ki niso zgolj utilitarne, ampak imajo širši in globlji, družbenokulturni in tudi umetniški pomen. »Mislim, da vsekakor še ostaja perspektiva za človeka.«


Prisluhnite podkastu, v katerem se nam je pridružila tudi Špelina kolegica in nekdanja študentka s filozofske fakultete, Senja Pollak, zdaj raziskovalka na inštitutu Jožef Stefan s področja jezikovnih tehnologij.


Pogovor s Špelo smo posneli v Centru Rog.

Podkasti nastajajo s podporo ministrstva za kulturo.


Podpri Strašno hude

Bi jih radi spoznali še več? Bi jih bili pripravljeni tudi podpreti? To lahko storite tu .

👇

Podpri

Vsaka donacija pomeni veliko. Ob vsaki bova tudi skočili do stropa. Obljubiva.