Anja Ilenič
#079
Geologinja, ki opozarja na skrite grožnje trdnih delcev in kaže, kako lahko sami prispevamo k reševanju težav z onesnaženjem zraka.
Ko megla prežema zimska jutra, ne pomislimo nujno, da so vanjo ujeti tudi trdni delci, ključne sestavine onesnaženega zraka. Kar 99 odstotkov prebivalstva po vsem svetu je izpostavljenega koncentracijam trdnih delcev, ki presegajo priporočila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Trdni delci – nevidni, a nevarni – imajo dokazano velik vpliv na zdravje, od kroničnih bolezni do smrtonosnih rakov.
Anja Ilenič, doktorska raziskovalka na Zavodu za gradbeništvo Slovenije, se ukvarja s preučevanjem teh onesnažil. Pri svojem delu analizira vire trdnih delcev ter sodeluje v projektih, ki vključujejo tudi aktivno participacijo občanov pri meritvah in analizi onesnaženosti. S tem poudarja pomembnost ozaveščanja ljudi o kakovosti zraka, ki ga dihamo.
V Sloveniji kar 75 odstotkov trdnih delcev izvira iz kurjenja v domačih kuriščih. Anja Ilenič poudarja, da ljudje pogosto napačno krivijo promet, ki v resnici prispeva le pet odstotkov k onesnaženju.
Ali ste pešec ali kolesar?
Študija, ki jo je v več slovenskih mestih s prostovoljci opravila leta 2022, je pokazala, da je kolesarjenje sicer boljša izbira kot pešačenje, saj čas izpostavljenosti onesnaženemu zraku igra ključno vlogo. Kolesar je v povprečju 14-krat manj izpostavljen tveganjem kot pešec.
Aktivni posamezniki, občinske pobude in premišljeni ukrepi so po njenem nujni za zmanjšanje tveganj, ki jih prinaša onesnažen zrak. Ne nazadnje, kot poudarja, "vsi dihamo isti zrak".
Prisluhnite podkastu, v katerem se nam je pridružila tudi raziskovalka Alenka Mauko Pranjić, njena somentorica pri doktorskem študiju in sodelavka z Zavoda za gradbeništvo Slovenije.
Spoznali sta se pri projektu EIT Urban Mobility. Anja je bila najprej njena asistentka, nato pa je uspešno prevzela vlogo koordinatorke.
“Anja je izjemno pozitivna, natančna in radovedna raziskovalka, ki vsak izziv neustrašno napade – kot prava levinja,” je povedala Alenka v pogovoru.
Podkasti nastajajo s podporo ministrstva za kulturo.
Podkast smo posneli v prostorih knjižnice Otona Župančiča – Mestne knjižnice Ljubljana.
Podpri Strašno hude
Bi jih radi spoznali še več? Bi jih bili pripravljeni tudi podpreti? To lahko storite tu .
👇
Vsaka donacija pomeni veliko. Ob vsaki bova tudi skočili do stropa. Obljubiva.